Božićni običaji važan su dio hrvatske tradicije. Iako je Hrvatska relativno mala zemlja, ima iznenađujuće veliki broj običaja i tradicija, koji se razlikuju od regije do regije.
Prosinac je sam po sebi mjesec prepun božićnih tradicija! Vrijeme Božića započinje prve nedjelje Adventa, gdje Advent predstavlja razdoblje od četiri nedjelje prije Božića.
Može se reći da Božić, u pravom smislu riječi, započinje odlaskom na misu polnoćku na Badnje večer. Na Badnjak se pripremao bogati božićni ručak, koji će mnogobrojna obitelj blagovati na dan Božića.
Na Božić se tradicionalno pripremaju puretina, janjetina, pečena svinja, sarma (mljeveno meso umotano u kupus), punjene paprike (paprike punjene mljevenim mesom) te raznorazne salate.
Uglavnom se priprema svježe pečeni kruh i tradicionalne božićne slastice kao što su fritule, štrudle, kolači od oraha i maka i mnogi drugi. Uz glavno jelo obično se poslužuje vino (bijelo ili crno, ovisno o jelovniku). U ovo su vrijeme mnogima omiljena i desertna vina.
Drugi dan Božića slavi se Dan sv. Stjepana Prvomučenika. Na drugi dan Božića obično započinje i blagoslov obitelji i domova, koji završava na Sveta tri kralja (ovisno o broju vjernika u župi). U blagoslov obitelji ide svećenik u pratnji ministranata, noseći kadionicu s tamjanom. Ovisno o „pravilima“ pojedine župe, na stolovima se obično moraju naći križ, svijeća i posuda s blagoslovljenom vodom. Tijekom blagoslova svećenik izgovara molitve te svetom vodom blagoslivlje ukućane i njihov dom.
27. prosinca slavi se Dan sv. Ivana, kada se u crkvi blagoslivlja vino. To je dan kada se obično iznosi božićna slama iz domova.
Dan Nevine dječice slavi se 28. prosinca. Tog se dana Crkva sjeća nevine dječice koju je pogubio židovski kralj Herod, jer se bojao da će Novorođeni zauzeti njegovo prijestolje. Iz tog je razloga naredio pogubljenje svih dječaka u Betlehemu te se nadao da će među njima biti i Isus.
Bogojavljenjem završava božićno vrijeme. Bogojavljenje ili blagdan Sveta tri kralja dan je kada svećenik blagoslivlja vodu. Zadnji se put pali božićna svijeća, završava blagoslov obitelji i domova te se uklanjaju božićna drvca.
Tijekom božićnog vremena i na sami dan Božića, obitelji se okupljaju oko stolova i uživaju u bogatim jelima. Djeca se osobito raduju poklonima kojima ih darivaju njihovi najbliži.
Božićno vrijeme zaista je posebno. Nema osobe koju nisu barem malo dotaknule crkvene jaslice, božićno drvce, lampice, adventski vijenac…. Na dan Božića obitelji zajedno odlaze u crkvu kako bi prisustvovali najsvečanijoj službi riječi u godini. Propovijedi se obično temelje na Isusovom rođenju i njegovoj važnosti za čovječanstvo.